Home arrow Technical Program
 
Technical Program

 
Technical Program

Wednesday, September 26th
8:00 - 9:00 Conference Innaugartion: Dr. Renato Gusmao OPS, Chairmanship VZLA, Nva. Esparta Governor's Office
Chairman: Ricardo Silva, Ricardo Bravo
9:00 - 10:00 Dr. Makoto Kikuchi, Dr. Ratko Magjarevic, Dr. Shankar M. Krishnan
Meet the IFMBE officers - Which direction the IFMBE should go from now. Chairman: Carmen Müller-Karger
10:00 - 10:30 Coffe Break
  ROOM 1 ROOM 2 ROOM 3 ROOM 4 ROOM 5 POSTER
SE-SIG 1 MR-CLI / S Swaby MR-HEA / Saide Calil Student Award SE-CLI 1  
G Gentiletti / O Yanez P Bonato / G Pasariello / F Azuaje EB Rodriguez Denis / R Garcia
10:30 - 10:45 370 36 402
10:45 - 11:00 371 73 403
11:00 - 11:15 369 164 404
11:15 - 11:30 299 268 103
11:30 - 11:45 372 339 360
11:45 - 12:00      
12:00 - 13:45 Lunch
13:45 - 14:45 Dr. Paolo Bonato, USA
Rehabilitation Engineering, Chairman: Ratko Magjarevic
14:45 - 15:00 Break
  ROOM 1 ROOM 2 ROOM 3 ROOM 4 ROOM 5 POSTER
ST-SIG 1 ST-IMA 1 ST-REH Young Investigator ST-CLI 1 FIS(16, 27, 46, 327, 328), MAT(144, 359, 374, 382), HEA(21, 63, 123, 168, 235, 250, 262, 296, 317, 377, 411)
F Pessana / M. Diaz J Payan / A La Cruz L Vilcahuaman / J Folgueras A Hernandez / J Demongeat / F Infantosi S Llanuza / R González
15:00 - 15:15 60 77 64 102 24
15:15 - 15:30 140 78 71 151 32
15:30 - 15:45 222 112 94 210 82
15:45 - 16:00 244 174 150 238 203
16:00 - 16:15 277 175 189 301 252
16:15 - 16:30 304   227 366 393
16:30 - 17:00 Coffe Break
  ROOM 1 ROOM 2 ROOM 3 ROOM 4 ROOM 5 POSTER
ST-INF SE-IMA ST-INS 1 SE-INS MR-CLI Luis Lara POSTER AWARDS. BEST STUDENT(192, 143, 211, 341, 354, 86) BEST YOUNG INV.(147, 338, 90, 182, 183, 206)
F Azuaje / JL Ramirez M Torres-Cisneros / V. Ayala-Ramírez J Cruz / G Villegas M Cadena / O. Infante
17:00 - 17:15 25 398 14 395
17:15 - 17:30 307 399 19 396
17:30 - 17:45 310 400 23 397
17:45 - 18:00 378 401 380 72
18:00 - 18:15 96 98 388 108
20:00 Welcome Cocktail by CORAL

Technical Program Wednesday 26th in PDF


 
Thursday, September 27th
8:00 - 9:00 Dr. Pablo Laguna, Spain,
Biomedical Signal Processing, Chairman: Sara Wong
9:00 - 10:00 Dr. Alfredo Hernández, France,
Physiological Modelling, Chairman: Sara Wong
10:00 - 10:30 Coffe Break
  ROOM 1 ROOM 2 ROOM 3 ROOM 4 ROOM 5 POSTER
ST-SIG 2 ST-IMA 2 ST-INS 2 ST-MEC 1 ST-SIG 3 CLI(69, 84, 200, 315, 410), MOD(31, 39, 160, 213), REH(44, 124, 125, 413), APP(309, 335)
A Hernández / M Altuve R Medina / J Demongeot R Garcia / R Silva M Zequera / D Rodríguez C González / O Yanez
10:30 - 10:45 7 42 87 89 113
10:45 - 11:00 165 153 111 142 114
11:00 - 11:15 201 215 154 185 117
11:15 - 11:30 202 313 241 278 350
11:30 - 11:45 204 232 243 325 312
11:45 - 12:00 292 172 284 345 346
12:00 - 13:45 Lunch
13:45 - 14:45 Dr. Natacha DePaola, USA,
Tissue Engineering, Chairman: Carmen Muller-Karger
14:45 - 15:00 Break
  ROOM 1 ROOM 2 ROOM 3 ROOM 4 ROOM 5 POSTER
SE-SIG 2 ST-IMA 3 MR-CLI 2
Alirio Algarra
ST-MEC 2 ST-MAT  
G Castellanos / S Wong J Mattes / L Urbano J C Avila / C Muller-Karger N DePaola / K Noris
15:00 - 15:15 18 180 105 26
15:15 - 15:30 148 311 107 138
15:30 - 15:45 274 347 191 162
15:45 - 16:00 383 356 344 321
16:00 - 16:15 391 390 126 364
16:15 - 16:30 392 300 169 P02
16:30 - 17:00 Coffe Break
  ROOM 1 ROOM 2 ROOM 3 ROOM 4 ROOM 5 POSTER
  MR ELE
Ana Ma. Ferré
MR APP
Susana LLanusa
ST-INS 3 MR HEA
Fernando Morales
  MEC(51, 68, 118, 130, 176, 194, 198, 264, 273, 280, 286, 294, 298, 326, 331, 340, 384, 389, 394)
R Salazar / A Somarriba
17:00 - 17:15 66
17:15 - 17:30 93
17:30 - 17:45 129
17:45 - 18:00 288
18:00 - 18:15 297
20:00 Social Event

Technical Program Thursday 27th in PDF


 
Friday, September 28th
8:00 - 9:00 Dr. Francisco Azuaje, UK,
Bioinformatics, Chairman: Shankar M Krishnan
9:00 - 10:00 Dr. José Luis Ramirez, Venezuela,
Biotechnology, Genomic, Chairman: Shankar M Krishnan
10:00 - 10:30 Coffe Break
  ROOM 1 ROOM 2 ROOM 3 ROOM 4 ROOM 5 POSTER
ST-SIG 4 ST-FIS 1 ST-HEA ST-MOD ST-APP 1 IMA(127, 159, 161, 166, 178, 209, 226, 233, 237, 242, 248, 271, 306, 316, 336), INS(10, 12, 28, 29, 37, 52, 56, 83, 190, 208, 256, 259, 302, 323, 349, 373, 376, 412)
P Laguna / J D Diaz R Silva / R Rojas H Villegas / J Letechipia C D'Attellis / C González A Vilchis / R Bravo
10:30 - 10:45 8 30 13 15 43
10:45 - 11:00 220 33 62 120 50
11:00 - 11:15 283 76 97 156 59
11:15 - 11:30 319 163 99 195 152
11:30 - 11:45 329 322 343 265 186
11:45 - 12:00 337 332 P01 375 362
12:00 - 13:45 Lunch
13:45 - 14:45
Dr. Miguel Cadena, Mexico
Bioinstrumentation, Chairman: Mónica Huerta
14:45 - 15:00 Break
  ROOM 1 ROOM 2 ROOM 3 ROOM 4 ROOM 5 POSTER
SE-ELE ST-IMA 4 ST-INS 4 ST-CLI 2 ST-APP 2 SIG(88, 100, 134, 145, 146, 158, 173, 177, 179, 197, 217, 224, 255, 257, 270, 275, 282, 285, 290, 333, 348, 353, 361, 367, 387)
A M Ferré / F Morales J Azpiroz / A Bosnjak J Folgueras / R Garcia A Cruz / S Calil R Bravo / A Somarribas
15:00 - 15:15 155 35 41 110 193
15:15 - 15:30 229 157 48 136 196
15:30 - 15:45 223 199 57 167 219
15:45 - 16:00 261 267 61 236 230
16:00 - 16:15 293 34 67 305 276
16:15 - 16:30 303 291 95 352 281
16:30 - 17:00 Coffe Break
17:00 - 18:30 Clousure

Technical Program Friday 28th in PDF

Correspondence index between number and papers title in PDF


ACRONYMS
SIG Biomedical Signal Processing
IMA Biomedical Imaging & Image Processing
INS Biomedical Instrumentation
INF Bioinformatics & Computational Biology
FIS Biophysics, Medical Physics
MAT Tissue Engineering, Biomaterials
MEC Biomechanics, Bio-robotics & Movement Analysis
CLI Clinical Engineering
ELE Electromedicine
HEA Healthcare Information Systems, Telemedicine
TEC Biotechnology, Genomic, Proteomic
MOD Physiological Modeling
REH Neural & Muscular Systems, Rehabilitation Engineering
APP Appropiate Technology, Education & Innovation
POSTER Poster Sessions

Last Updated ( Tuesday, 18 September 2007 )
 
< Prev   Next >
 

Advertisement

Advertisement

Advertisement
 

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Advertisement